Jag upplever att det varit tyst omkring en av de viktigaste frågorna som vi som kristna behöver aktualisera, och känna till, nämligen:
”I begynnelsen skapade Gud himmel och jord”. Mot dessa ord står Satan tillsammans med människans, ”Nej, det har han inte alls, han finns inte”
Alla svenska skolbarn får lära sig att evolutionen är ett faktum. Barnen är försvarslösa mot detta övergrepp. Vänj den unge vid den väg han skall vandra så viker han ej av från den när han blir gammal. (Ordspr 22.6). Ett bibelord, tänkt för ett annat sammanhang.
Evolutionsläran är en av världens största villfarelser någonsin. Dess popularitet beror inte på dess vetenskapliga meriter utan den har helt andra orsaker. Därför behöver inte kristna kapitulera för dess anspråk och med skohorn pressa in den i Bibeln.
Med Gud som skapare, människan som syndare och Kristus som frälsare får vi en världsbild som är konsekvent, trovärdig och vetenskapligt oantastlig
Anders Gärdeborn
Eftersom förnekarna har stor makt i skapelsen och valt bort Gud, har vi fått den utveckling vi har, och som skaparen också har sagt att vi skall få. Vad som f.ö. skall ske framöver är beskrivet i Bibeln och något vi alla behöver bli uppmärksammade på.
Inte alla bekännande kristna är klara över allvaret i frågorna om skapelsen utan försöker sitta på två stolar, evolutionsstolen, och skapelsestolen, vilket inte är möjligt.
När någon försöker förklara evolutionsteorin så här: ”För 40 miljarder år sedan exploderade ingenting och detta gav upphov till universum. På jorden regnade det på bergen och regnvattnet blev en soppa. Blixt och dunder och solsken tillförde energi så att proteiner bildades. Ur dessa uppstod bakterier och senare grodor som till slut utvecklades till prinsar.
Då måste den som läst sin bibel dra öronen åt sig och förstå att här fabulerar man, nu är det förförelse på gång och då är Satan inblandad.
Självklart har denna vetenskapens saga och hypotes om evolution aldrig bevisats vara sann. Den är fortfarande bara en mix av olika hypoteser parade med olika observationer i naturen. Ju längre vetenskapsmännen söker sig in i celler, DNA och molekyler, ju mindre talar upptäckterna till evolutionsteorins fördel. På samma sätt är det när vetenskapsmännen försöker förstå sig på universum. Sanningen är faktiskt den, att allt fler forskare världen över inser att världen är så komplex, att den inte kan ha blivit till genom slumpartad evolution och naturligt urval etc.
Allt fler begriper att det måste finnas en intelligent Designer bakom alltsammans. Och ju mer fakta som läggs fram på bordet, ju mer talar fakta till skapelsetrons fördel. Forskarna börjar alltså få vittring på Gud! För en skapelsetroende är det rent utav upplyftande!.
Om Satan lyckas med att rycka undan något av grunden för den tro som kan rädda människan, har han lyckats. Var därför ståndaktig.
Satans budskap att det finns ingen Gud som skapat himmel och jord är falskt.
Tro honom inte!
Bibelfokus.se har bidragit med en del material i denna artikel.
Att Gud hyllas som universums skapare är dessutom väldigt vanligt i vår bibel, det borde vara mera vLennart H anligt att undervisningen innehåller inslag av detta.
GillaGilla