Soheila Fors har skrivit ett FB-inlägg där hon beskriver sin situation som invandrad kvinna där hon tycker sig få ta mycket som hon betecknar som skit.
Att hon, och andra bekännande kristna får ta mycket ”skit” i dag är ett faktum. Det beror nog på att det finns så mycket ”skit” i vårt samhälle. Och det är inte annat att vänta heller. Guds ord är tydlig på den punkten – också!
Det finns en utbredd egoism och omoral i landet
I 2 Tim 3:1-5 målar Paulus upp en avskräckande bild av människorna i den sista tiden:
Du ska veta att i de sista dagarna blir det svåra tider. Människorna kommer att vara egenkära, pengakära, skrytsamma, stolta, hånfulla, olydiga mot sina föräldrar, otacksamma, gudlösa, kärlekslösa, oförsonliga, skvallriga, obehärskade, råa, fientliga mot det goda, falska, hänsynslösa och högmodiga. De kommer att älska njutning mer än Gud och ha ett sken av gudsfruktan men förneka dess kraft.
De tre understrukna kärlekarna kommer att vara utmärkande: kärleken till sig själv (egoism), pengar (materialism) och njutning (hedonism).
Det står läsaren fritt att bedöma om dessa mänskliga egenskaper ökar i vår tid eller om de varit desamma genom historien. Själv tycker jag det finns en påtaglig ökning och medvetna kristna håller nog med.
Man kan sätta andra relevanta rubriker på tillståndet i landet, som:
Ett stort avfall, (står för dörren), på grund av förföljelser och trakasserier.
Enhets och fredssträvanden, alla religioner skall samlas under Antikrist, humanism.
Globalisering, (under Antikrist)
Katastrofer, (jordbävningar, pest, svält på den ena platsen efter den andra)
Evolutionen, (man förnekar skapelsen, hånfull attityd)
Evangeliet, (skall predikas i hela världen, sedan skall slutet komma)
Teknologin, (gör många förutsägelser möjliga)
Krig och rykten om krig, (sådant kommer att öka, folk mot folk)
Israel kommer åter i fokus, (jordens alla folk mot Israel)
Tidigare förseglade profetior öppnas, (ingen ogudaktig förstår dem, de förståndiga gör)
Det finns fler rubriker med förklarande text att läsa i
http://www.masterdirigentensverk.se
en bok av Anders Gärdeborn, innehållande uppgifter, uteslutande tagna från den bibel som ger svaret på de frågor som vi måste få ställa oss för att kunna veta vad som väntar oss i en framtid,
Det finns nämligen en framtid för den som förtröstar på Gud. Dessutom en frihet från det tvång som Djävulen vill fånga oss i. Den som Jesus gör fri, är verkligen fri.
Många har vittnat om det, en av dem är Sebastian Stakset som i olika sammanhang vittnat om sin befrielse.
Den som inte vet vilka frågor som finns att ställa har ju heller inga svar att förvänta sig.